• Pn-Pt: 10:00 – 17:00
  • .
  • Sb-Nd: Nieczynne
  • .
  • Rzeszów, ul. Strzelnicza 1
  • .
Figura a typ metaboliczny

Figura a typ metaboliczny

Figura a typ metabolicznyIndywidualność biochemiczna

Budowa naszego ciała jest określona w kodzie genetycznym otrzymanym od rodziców. Jest wiele metod opisujących ludzką fizjonomię. Już od dawna szukano jednej definicji porządkującej różnorodność rasy ludzkiej.

Śródziemnomorska kultura starożytna ukształtowała teorię Hipokratesa, który wskazywał na temperament: choleryczny, flegmatyczny, melancholijny i sangwinistyczny.

Jednak w obrębie jednego gatunku występują znaczące różnice fizjologiczne i anatomiczne. Różnice te są determinowane różnymi czynnikami środowiskowymi. Jest to dowód na to, że każdy organizm jest indywidualnością biochemiczną, która ma zróżnicowane potrzeby żywieniowe.

Typowanie metaboliczne

Ludzki organizm jest biochemiczną fabryką, w której nie ma przerw w produkcji. W każdej komórce zachodzą procesy kataboliczne (spalania głównie cukrów i tłuszczów), w których powstaje energia niezbędna do utrzymania wszystkich funkcji fizjologicznych organizmu. Dostarczanie tej energii i białka powoduje odtwarzanie się komórek naszego organizmu w procesach anabolicznych.

Metabolizm jest równowagą pomiędzy katabolizmem a anabolizmem i nazywa się inaczej przemianą materii.

Najstarsza typologia metaboliczna

Jest to typologia oparta na biopierwiastkach, których ludzki organizm ma najwięcej, czyli na wapniu, fosforze i siarce.

Konstytucja wapniowa

Opisuje osoby krępe, pulchne; w rozwoju zarodkowym dominacja listka wewnętrznego (entodermy), z którego wykształca się układ pokarmowy. Osoby z tym typem mają skłonności do otyłości, chorób układu pokarmowego i stawów. Ich metabolizm jest zdominowany przemianami wapnia.

Konstrukcja fosforyczna

Dotyczy osób chudych, wysokich, z przewagą układu kostnego nad mięśniowym; w rozwoju zarodkowym dominacja listka zewnętrznego (ektodermy), z którego wykształca się układ nerwowy.

Osoby z tym typem mają dobrze rozwinięte narządy zmysłów, cechują się wysokim rozwojem intelektualnym, mają skłonności do chorób układu kostnego. Metabolizm jest zdominowany przemianami fosforu.

Konstytucja siarkowa

Charakteryzuje osoby szczupłe; w rozwoju zarodkowym dominacja listka środkowego (mezodermy), z którego wykształca się układ mięśniowy, kostny, tkanka łączna, krew i narządy płciowe.

Osoby z tym typem mają skłonności do chorób kręgosłupa. Często wokół otworów ciała mają ciągłe zaczerwienienie. Mają skłonności do nadpobudliwości, są bardzo energiczne, mają szybki metabolizm.

Współczesna typologia metaboliczna

Może to być:

1. Intensywność pracy poszczególnych gruczołów dokrewnych (tarczycy i nadnerczy)

2. Stan równowagi wegetatywnej (przewaga układu sympatycznego lub parasympatycznego w obrębie autonomicznego układu nerwowego)

3. Szybkość wytwarzania energii, jej transportu i sposobu wykorzystywania

Ad 1. Typy metaboliczne wg aktywności gruczołów dokrewnych:

Typ adrenalinowy – odpowiednik konstytucji wapniowej

– Osoba krępa o atletycznej budowie ciała, pogodna, cierpliwa, wyrozumiała

– Dla utrzymania zdrowia jest jej konieczny wysiłek fizyczny, który powoduje lepsze dotlenienie organizmu

– Osoba lubiąca dominować w swoim otoczeniu

– Najlepiej służy jej dieta wysokobiałkowa i trzy posiłki dziennie

– Jeżeli tyje to jest to otyłość brzuszna, która może mieć duży wpływ na profil lipidowy

Typ tarczycowy – odpowiednik konstytucji fosforycznej

– Osoba szybka, energiczna, niecierpliwa, lubiąca intensywną pracę, często doprowadza się do krańcowego wyczerpania i zniechęcenia, aby z czasem odzyskać formę i znów ciężko pracować

– Dzięki szybkiemu spalaniu może jeść dużo zachowując szczupłą sylwetkę

– Dobrze funkcjonuje jedząc nawet raz dziennie

– Duża intensywność życia często prowadzi do zaburzeń funkcji tarczycy

– Gdy pojawia się nadwaga, trudno stracić zbędne kilogramy

Typ przysadkowy – odpowiednik konstytucji siarkowej

– Osoba szczupła o smukłej figurze, obojętna na potrzeby swojego organizmu

– Typ intelektualisty, kierujący się w życiu przede wszystkim logiką

– Aktywność zawodowa przeplata się z niechęcią do pracy i depresją

– Osobie takiej służy dieta wegetariańska i spożywanie kilku, tj. 5-6, małych posiłków dziennie

– Podatna jest na uzależnienia od wszystkich używek

Ad 2. Typy metaboliczne wg stanu równowagi wegetatywnej

– Dominacja systemu sympatycznego – powoduje rozluźnienie mięśni układu pokarmowego, co hamuje wydzielanie gruczołów trawiennych i obniża przyswajalność składników odżywczych; osoba taka preferuje dietę lekką, często wegetariańską.

– Dominacja systemu parasympatycznego – wysokie napięcie mięśni układu pokarmowego, intensywna praca gruczołów trawiennych; osoba taka preferuje dietę mieszaną, często opartą na białku zwierzęcym.

Ad 3. Typy metaboliczne wg szybkości wytwarzania, transportu i wykorzystywania energii

– W komunikacji wewnątrz i zewnątrzkomórkowej (w transporcie składników odżywczych przez błony biologiczne) uczestniczy wapń (Ca). Jego nieprawidłowe przemieszczanie przez błony komórkowe może bezpośrednio wpływać na szybkość wytwarzania energii w podstawowym procesie generującym związki wysokoenergetyczne.

– Fosfor (P) jest niezbędny we wszystkich cyklach wytwarzania energii w komórce.

– Proporcja wapnia do fosforu (Ca/P) wskazuje na magazynowanie fosforu lub wapnia w komórkach. Określa, jaki typ przemian energetycznych dominuje w organizmie.

Wartość proporcji Ca/P w Analizie pierwiastkowej włosów

Poniżej 2,6Powyżej 2,6
Wskazuje na szybkie wytwarzanie energii. Przeważają procesy kataboliczne.Cechy charakterystyczne:

  • wysokie spalanie glukozy
  • wysokie stężenie glukozy we krwi
  • wolne wydzielanie enzymów trzustki
  • zła tolerancja węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym
Wskazuje na wolne wytwarzanie energii. Przeważają procesy anaboliczne.Cechy charakterystyczne:

  • niskie spalanie glukozy
  • wolne wydzielanie kwasu solnego
  • zła tolerancja białek

Jak widać typowanie metaboliczne można przeprowadzić na podstawie różnych parametrów.

Z biochemicznego punktu widzenia najważniejsze elementy oceny metabolizmu to: energetyka organizmu, równowaga pomiędzy procesami katabolicznymi i anabolicznymi, równowaga neuroendokrynna, potencjał antyoksydacyjny, równowaga kwasowo-zasadowa środowiska wewnątrzkomórkowego.

Typowanie metaboliczne metodami diagnostycznymi

Nie ma metod diagnostycznych jednoznacznie określających typ metaboliczny wpływający na naszą sylwetkę. Możemy jednak próbować określać poszczególne jego elementy wybranymi technikami diagnostycznymi.

Na podstawie Analizy pierwiastkowej włosów wskazujemy szybkość tempa przemian energetycznych. Pozwala to poznać swój organizm i skojarzyć fakty, które do tej pory nie wiązały się w całość.

Żyjąc w ciągłym pędzie nie zauważamy zagrożeń, o których organizm informuje nas na wiele sposobów. Niestety jesteśmy dla siebie tolerancyjni i szukamy prostych, szybkich rozwiązań pojawiających się dolegliwości i problemów z organizmem.

Tak jest chociażby z powstawaniem otyłości. Pojawia się stopniowo, co jest przez nas akceptowane. Przyjemność jedzenia jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie, ale często zapominamy, że przyjemność ta powinna być związana ze smakiem, a nie ilością pokarmu.

Jednak jeśli naturalna konstrukcja organizmu predysponuje go do postury pulchnej, a otyłość nie występuje, to nie należy walczyć z własnym metabolizmem. Lepiej siebie zaakceptować i polubić.

Źródło: Biomol-Med